daroukhaneh-news-kamboode darou

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این که در کل کشور ۲۵ الی ۳۰ قلم کمبود دارویی داریم، گفت: کمبودهای دارویی به مرحله بحرانی نرسیده است و این آمار در همه جای دنیا صادق است.

‌‌‌‌‌‌‌محبوب نعمتی با بیان این مطلب اظهار کرد: بیشتر کمبودهای دارویی در زمینه داروهای قلبی-عروقی، ماده حاجب مورد استفاده در رادیولوژی و داروهای اعصاب و روان است.

وی با اشاره به وضعیت تأمین داروی بیماران خاص بیان کرد: خوشبختانه کمبود حادی در تأمین داروهای بیماران پیوندی، شیمی درمانی و فاکتورهای انعقادی نداریم و این داروها تا حد امکان تأمین شده است.

وی اظهار کرد: کمبود دارویی واقعی ناشی از نبود مواد اولیه یا مشکل در توزیع داروهای وارداتی است، کمبود کاذب نیز زمانی روی می‌دهد که برخی بیماران یا پزشکان با وجود داروی تولید داخل، اصرار به دریافت داروی خارجی داشته باشند.

نعمتی تاکید کرد: با توجه به وجود مشکل در ارتباطات پولی ما با بانک‌ های جهانی، کارخانه‌ ها نیز در تأمین برخی مواد اولیه مشکل خواهند داشت، از این رو ممکن است به طور مقطعی در تأمین برخی داروهای تولید داخل نیز مشکل داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: داروخانه‌ ها مجاز به ارائه بدون نسخه برخی داروها تحت عنوان به مراجعان هستند، اما با توجه به فرهنگ غلط مصرف خودسرانه دارو در جامعه ما حتی تخصصی‌ ترین داروها نیز در برخی موارد بدون نسخه ارائه می‌شوند، سازمان غذا و دارو در صورت مشاهده یا دریافت گزارش در این خصوص با متخلفان برخورد می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *