daroukhaneh-news-daroukhaneh

محمدرضا شانه ساز، در جلسه‌ای که به همت انجمن داروسازان تهران با تعدادی از نمایندگان مجلس برگزار شد، افزود: دشمن همیشه سعی بر این داشته تا با تحریم‌های دارویی مردم کشورمان را اذیت کند و هم اکنون هم از لحاظ دارویی در نوک حمله آمریکا و دشمنان خارجی هستیم ولی خوشبختانه با همت داروسازان این اتفاق نیفتاده است و مردم دسترسی آسانی به دارو دارند و قیمت دارو هم بسیار مناسب است و گران‌ترین داروها را هم با مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ۹۷ درصد داروها که در کشور تولید می‌شوند و ۳ درصد دارویی که وارد می‌شود.

شانه ساز ادامه داد: کشور ما امروزه به توانمندی‌های بسیار خوبی در زمینه دارو رسیده است به صورتی که هر داروی جدید در دنیا ارائه شود ما در کمترین زمان ممکن در کشور تولید خواهیم کرد و این ادعای بسیار بزرگی است که در کمترین حوزه‌ای اتفاق می‌افتد.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: داروسازانی که این اتفاقات بسیار خوب را در کشور به نتیجه رسانده اند متأسفانه در بخش خدمات دیده نشده یعنی داروخانه به عنوان یک بنگاه اقتصادی همیشه مورد اتهام بخش‌های غیر مرتبط و غیر کارشناسی بوده ولی در بازرسی‌های هدفمند سازمان‌های قضائی مشخص شده که پایین‌ترین تخلف را در گروه و صنوف پزشکی دارند که بعد از این بازرسی‌ها تقدیر از داروخانه‌ها به عمل آمد.

وی گفت: بنده از اصرار دیوان عدالت اداری در تحت فشار گذاشتن داروخانه‌ها نگرانم، امروزه داروخانه‌ها در بدترین شرایط اقتصادی قرار دادند و بدون منت به مردم در حوزه سلامت با بیشترین فشارهای وارده خدمت رسانی می‌کنند که وظیفه ما و مسئولین است که حوزه سلامت و به خصوص داروخانه‌ها را حمایت نمائیم.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: هم اکنون داروخانه‌ها از بیمه‌ها و به خصوص بیمه سلامت چندین ماه طلب دارند چرا باید مسئولین غیر مرتبط داروخانه‌ها را تحت فشار بگذارند و تعرفه حق فنی را باطل نمایند! این حکم بسیار اشتباه است و درخواست داریم با تصمیم مناسب این حکم را دیوان محترم عدالت اداری لغو نماید.

شانه ساز گفت: در سند جامع داروخانه‌ها که چندی پیش توسط سازمان غذا و دارو ابلاغ شده بنابر این است که داروخانه‌ها از محل فروش دارو درآمدشان زیاد نباشد در عوض از محل ارائه خدمات اقتصادشان پررنگ شود که متأسفانه دیوان عدالت اداری دست به نقطه‌ای گذاشته که داروخانه‌ها مجبور به کالا فروشی شوند و صد صدر صد خلاف سیاست‌های سازمان جهانی بهداشت عمل نمایند.

وی ادامه داد: دیوان عدالت اداری به داروسازان عنایت ندارند و درخواست داریم پیکر نحیف و ضعیف داروخانه‌ها را دست کاری نکنید، داروسازان در داروخانه‌ها با آرامش و زیر فشارهای غیر کارشناسی سازمان‌های غیر مرتبط فعالیت مناسبی دارند و باید قدر این صنف را بدانیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: دیوان عدالت اداری ما را وارد باتلاق می‌کند، از نمایندگان مجلس هم خواستاریم پیگیری مناسبی داشته باشند تا خدمات دارویی در داروخانه‌ها با تدبیر مناسب به نتیجه خوبی برسد.

در ادامه، مهدی شیخ نماینده مردم تهران در مجلس، اظهار داشت: داروسازان کشور ما از صنوفی هستند که بدون منت در حوزه سلامت در راستای سلامت مردم تلاش می‌کنند.

وی گفت: موضوعاتی در روزهای گذشته در زمینه لغو تعرفه حق فنی متأسفانه از سوی دیوان عدالت اداری مطرح شده که به شدت این احکام مورد انتقاد است و ما در مجلس پیگیر خواهیم بود و به زودی با مسئولینی از قوه قضائیه جلسه برگزار خواهیم کرد تا حق داروسازان در این زمینه ضایع نشود چرا که داروسازان خدماتی را در داروخانه ارائه می‌کنند و به بیماران مشاوره‌های مناسب در نحوه مصرف و …. می‌دهند.

شیخ افزود: تعرفه حق فنی در داروخانه‌ها باید به صورت قانونی تصویب شود که هر ساله داروسازان با این موضوع مواجه نشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *